وبسایت حکیم دانا

تغذیه با تخم مرغ

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تغذیه با تخم مرغ

⭕️ ضررهای زیاده روی در خوردن تخم مرغ در کلام ائمه معصومین علیهم السلام .

❇️ مطابق روایات منقول از اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام تخم مرغ با تمام خواصی که دارد لیکن افراط و زیاده روی در خوردن آن ضرر دارد و عوارضی را برای بدن ایجاد میکند.
از جمله: لاغری (شاید دلیلش تولید صفرا در بدن باشد)، ایجاد کک و مک در صورت و بیماری طحال ، ایجاد باد در سر معده و نفس تنگی و نفس بریدگی.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله : سه چیز است که چاق میکند و سه چیز است که لاغر میکند… اما سه چیزی که لاغر میکند: اعتیاد به خوردن تخم مرغ، ماهی و شکوفه خرما.
الخصال، صفحه ۱۵۵

امام رضا علیه السلام : خوردن همیشگی تخم مرغ باعث کک و مک در صورت می شود.
بحارالانوار، جلد ۶۲

در روایت دیگری حضرت فرمودند: زیاد تخم مرغ خوردن و اعتیاد به آن بیماری طحال را می آورد و ایجاد کننده بادهایی در سر معده است و زیاد خوردن تخم مرغ آبپز نفس تنگی و نفس بریدگی می آورد.
طب الإمام الرضا ع، صفحه ۲۸

⛔️ تمام این بحث ها در مورد مرغی است که در فضای باز و در زیر نور آفتاب پرورش می یابد و معمولا غذای آن دانه های مرسوم به عنوان غذای مرغ مثل گندم است اما چنانچه قبلا هم متذکر شدیم مرغ های صنعتی متأسفانه بخاطر پرورش در محیط بسته و زیر نور مصنوعی و در فضای بسیار کم ( در یک متر مربع ۱۵ الی ۲۰ مرغ) و همچنین تغذیه از مواد مضر مانند دانه های تراریخته و همچنین مواد غذایی وارداتی و… حتی کم خوردن آن نیز ضرر دارد.

✅ چه خوب است که مردم عزیزمان در هر منطقه ای که زندگی می کنند چه در شهر و چه روستا خصوصا روستاییان اگر منزلشان حیاط و یا فضای بازی برای نگهداری مرغ دارند تعدادی مرغ برای تهیه تخم مرغ خودشان نگهداری کنند که خود نگه داشتن مرغ و سایر پرندگان مانند کبوتر در منزل مورد سفارش ائمه معصومین علیهم السلام است و برای اهل خانه فوائدی از جمله دور کردن اجنه از کودکان و اهل خانه را دارد و این شیوه زندگی، سبک زندگی اسلامی است ولی متاسفانه زندگی به سبک غربی امروزی نگهداری حیواناتی که از نظر اسلام نجس هستند و وجود آنها برای انسان ضرر دارد را ترویج می کند. اگر انسان میخواهد با حیوانات انس بگیرد بهتر است پرندگان و حیواناتی که وجود آنها فایده دارد و مورد سفارش ائمه معصومین علیهم السلام هستند را انتخاب کند.