وبسایت حکیم دانا

دنیای تقلبی ها قسمت 6

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

❌ تقلب گسترده در مواد غذایی ❌

✅ قسمت 6️⃣

” تقلب در فرآورده های گوشتی ”

انواع سوسیس و کالباس، همبرگر از فرآورده‌های گوشتی رایج در کشور هستند، شاید صنایع گوشت بیشترین امکان تقلب را در بین گروههای مختلف مواد غذایی داشته باشند زیرا که مواد اولیه پس از مخلوط شدن و یکنواخت شدن در ظاهر، دیگر قابل شناسایی نیستند.

فلسفه تولید فرآورده‌های گوشتی در ابتدا این بوده که از مجموعه گوشت و ترکیبات دیگر، مثل آرد و شیرخشک و سویا و … محصولی به وجود بیاید که علاوه بر انرژی زیادی که برای انجام فعالیت‌های روزمره به وجود می‌آورد، قیمت تمام شده کمتری نسبت به گوشت خالص ودر کنار همه اینها، طعم و مزه دلخواهی داشته باشد.

❌تفاوت اصلی در کیفیت و قیمت فرآورده‌های گوشتی در میزان گوشت استفاده شده در این محصولات و در مرحله بعدی نوع گوشت از نظر تقسیم بندی است.

گوشت قرمز

گوشت و بیشتر فرآورده های آن گران قیمت هستند و امکان تقلب در آنها زیاد است. از جمله تقلب هایی که در فرآورده های گوشتی انجام می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

✍️ افزودن مواد اَزُته غیر پروتئینی به نحوی که در آزمون های کنترل، مقدار اَزُت بالاتر به نظر برسد.

✍️ افزودن پودر استخوان به فرآورده های گوشتی مانند سوسیس و کالباس

✍️ مخلوط کردن گوشت با گوشت حیوانات ارزان قیمت

✍️ افزودن پودر خون به همبرگر و سوسیس و کالباس

✍️ رعایت نکردن فرمول و استاندارد فرآورده های گوشتی و افزودن مقادیر زیاد مواد پر کننده

✍️ افزودن «نیتریت» و «نیترات» به مقدار بیش از حد، برای بهبود رنگ و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها در موارد آلودگی شدید.

ماهی

✍️شُش ماهی های فاسد و مانده را با «مرکورکوروم» (MERCUROCHROME) یا خون حیوانات رنگ نموده و به نام ماهی تازه به فروش می رسانند.

مرغ

✍️مرغ کشته را در آب می اندازند تا مقداری آب به خود گرفته و سنگین تر شود.

در خریدتان مطمئن انتخاب کنید!

منبع:
http://fdo.kaums.ac.ir/Default.aspx?PageID=185