وبسایت حکیم دانا

قرص ضد بارداری

جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

قرص ضد بارداری

♦️ یکی از مهم ترین عوامل استقبال از قرص ضد بارداری ورود خانم ها به فضای کار، خروج مداوم و مستمر از خانه ها، پیچیده شدن سبک زندگی، میل زیاد به تفریح و سفر و در نتیجه عدم تمایل به فرزند آوری است.

برای پیشگیری از بارداری روش های مختلفی اختراع شده و شاید شایع ترین، ساده ترین و مطمئن ترین روش استفاده از قرص های ضد بارداری است.

ساختن این قرص ها جزو موفقیت های بشر بحساب می آید و برای مدت های طولانی مورد استفاده قرار می گرفت، ولی این سوال مطرح شد که آیا این قرص ها امن است؟! آیا عوارض جانبی دارد یا خیر؟!

〽️ استفاده کننده ها از روز اول تغییراتی را در بدن احساس می کنند و آثاری را مشاهده می کنند مانند چاقی، عصبانیت و کم شدن میل جنسی .

⚠️ ولی با شیوع بعضی از بیماری ها مانند سرطان سینه در خانم ها، نازائی، یائسگی زودرس، تنبلی تخمدان و غیره این سؤالات مطرح شده که آیا ارتباطی میان مصرف قرص های ضد بارداری و این بیماری ها وجود دارد یا نه؟ بلکه ترس بر مردم غلبه کرده و عده ی زیادی تصمیم گرفتند استفاده از این قرص ها را پایان دهند .

مطالعاتی در این زمینه به روش فونکوسیالیسم صورت گرفت و نتایجی بعضاً مسلم و بعضاً به شکل قریب به مسلم بدست آمد .

از جمله عوارض مسلم این نوع قرص ها، افسردگی است و گویا این مسأله مسلّم هست و روی مطالعه ای که در کشور دانمارک شادترین کشور جهان صورت گرفته به این نتیجه رسیدن که اثر قطعی دارد . با مقایسه کردن بین زمان استفاده از این قرص ها با قبل از استفاده نتیجه گرفتند که قبل از استفاده هفت درصد مردم از قرص افسردگی استفاده می کردند، ولی این آمار بعد از استفاده به چهارده درصد رسید و آمار خودکشی سه برابر شد .

مشکل دیگر چاقی مفرط و جمع شدن آب در بافت های بدن به عنوان یک اثر قطعی تلقی شده.

❌ همچنین یکی از عوارض مسلّم عصبانیت و بد اخلاقی خانم ها و به دنبال آن زیاد شدن مشاجرات و به تبع آن افزایش آمار طلاق است، علاوه بر استرس، اختلال خواب و ریزش مو که این ها هم جزو عوارض مسلم هستند.

با آزمایش کردن خون استفاده کنندگان متوجه شدند که هورمون تستسترون به یک چهارم تنزل کرده، تستسرونی که در آقایان موجب زیاد شدن میل جنسی می شود، ولی شاید در خانم ها نتیجه معکوس بدهد، خصوصا با زیاد شدن هورمون پروژسترون و مانند آن .

◀️ در نتیجه این اختلال در بیشتر موارد کم شدن میل جنسی و بروز افسردگی مشخص شده است .

گاهی هم باعث زیاد شدن میل جنسی در خانم ها می شود که به دنبال آن دختر زائی بیشتر می شود.

♨️ همچنین تأثیر این قرص بر کاهش قدرت باروری ثابت شده است و جزو عوامل اصلی نازائی معرفی شده .

گفته میشود این روش پیشگیری جزو روش هایی است که نطفه را بعد از تشکیل از بین می برد، یعنی ابتدا نطفه منعقد می شود و سپس با ایجاد شرایط نابسامان در رحم خانمها، موجب کشتن نطفه منعقد شده میشود که این یک گناه بزرگ بلکه یک جنایت است.

❗️ عوارض دیگر همچون افزایش احتمال بروز سرطان سینه، کم خونی، پسوریازیس و اگزما بعنوان یک احتمال جدی مطرح است .

با توجه به اینکه ترکیبات این قرصها مختلف است شاید نوع قرص نسبت به افراد و تأثیرات آن متفاوت باشد . ولی در هر حال استفاده از روش های دیگر ایمن تر و سالم تر به نظر میرسد .

#قرص_های_ضد_بارداری
#عوارض
#سرطان_سینه_بانوان